زمان انتشار: ۱۳۹۷ چهارشنبه ۱۸ مهر ساعت 13:54 تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۷/۷/۱۸ ساعت 13:54    تعداد بازدید: 465    کد مطلب: 66961

مدیرکل تامین اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد :
بیمه زنان خانه دار باعث تامین امنیت معیشتی بانوان می شود
به منظور تبیین و تشریح مقررات مربوط به بیمه زنان خانه دار ، نشست تخصصی با حضور مشاوران امور بانوان دستگاه های اجرایی و سازمان های مردم نهاد استان کهگیلویه و بویراحمد در یاسوج برگزار شد .


  به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی، در این نشست که در استانداری کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد،مدیرکل تامین اجتماعی این استان،برخورداری از مواهب سیاست های اجتماعی به ویژه بیمه های اجتماعی را حق بانوان دانست و گفت: زنان وظایف مهمی چون مدیریت خانه و مراقبت و تربیت فرزندان را بر عهده دارند ونقش آنان در توسعه جامعه بر کسی پوشیده نیست؛ در حالی که از درآمد مشخص و رسمی برخوردار نیستند .

عباس نورمحمدی افزود : اکثریت زنان به دلیل اینکه بیرون از دایره اشتغال رسمی و بازار کار هستند ، از پوشش بیمه اجتماعی برخوردار نیستند و این امر ، مخاطرات مربوط به آنان را افزایش می دهد ؛ بنابراین امروزه زنان در همه جای دنیا نیاز مبرم به حمایت های اجتماعی به ویژه بیمه تامین اجتماعی دارند .

  مدیرکل تامین اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد افزود : بیمه های اجتماعی فراگیر در قالب نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی و با هدف پوشش بیمه ای مشاغل غیررسمی ، خویش فرمایان ، زنان خانه دار و سایر گروه هایی که مشمول بیمه های اجتماعی نیستند طراحی شده است و انتظار می رود با اجرای مطلوب آن ، شاهد بیشترین تاثیرگذاری در جهت تامین امنیت معیشتی زنان باشیم .

  وی مشمولان قانون بیمه زنان خانه دار را زنان و دختران دارای ١٨ تا ٥٠ سال سن بیان کرد و گفت : کسانی که بالاتر از ٥٠ سال سن دارند نیزدر صورت داشتن سابقه بیمه پردازی ، این سابقه به حداکثر سن آنان افزوده می شود . به عنوان مثال ، چنانچه فردی ٥٤ ساله باشد و چهار سال نیز سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد ، می تواند از بیمه زنان خانه دار بهره مند شود . البته زنان خانه داری که حداقل ١٠ سال سابقه بیمه پردازی داشته باشند ، بدون لحاظ شرایط سنی می توانند نسبه به ارایه درخواست و انعقاد قرارداد اقدام کنند .

     نورمحمدی گفت : بنابراین بانوانی که قبلا در جایی مشغول به کار بوده اند و دارای سابقه پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی هستند و به هر دلیلی ارتباط بیمه ای آنان قطع شده است و به کار اشتغال ندارند ، می توانند بیمه خود را با عنوان بیمه زنان خانه دار ادامه دهند و از مزایای آن برخوردار شوند .

     وی افزود : متقاضیان می توانند با مراجعه به شعبه تامین اجتماعی محل سکونت خود ، با ارایه درخواست و تحویل مدارک لازم ، از حمایت های بیمه ای این سازمان برخوردار شوند .این مدارک شامل اصل و تصویر شناسنامه و کارت ملی و سه قطعه عکس خواهد بود .

     وی حمایت هایی را که مشمولان می توانند از آن برخوردار شوند شامل مستمری های بازنشستگی ، ازکارافتادگی و فوت اعلام کرد و گفت : متقاضیان هنگام ارایه درخواست می توانند یکی از سه نرخ ١٢ ، ١٤ و ١٨ درصد را انتخاب کنند و حق بیمه آن را در هر ماه بپردازند و از مزایای مربوط به آن بهره مند شوند و البته امکان پرداخت حق بیمه هم به صورت ماهانه و هم به صورت دوره های سه ماهه ، شش ماهه و یک ساله وجود دارد .

     نورمحمدی افزود : به منظور پرداخت حق بیمه ، نیازی به مراجعه حضوری فرد به شعب تامین اجتناعی نیست و متقاضیان می توانند پس از ثبت نام و تحویل مدارک ، با دریافت نام کاربری و رمز عبور ، با مراجعه به نشانی اینترنتی http://www.samt.tamin.ir نسبت به پرداخت حق بیمه خود اقدام کنند .

     وی در باره مبلغ قابل پرداخت به عنوان حق بیمه ماهانه نیز گفت : چنانچه بانوان خانه دار هنگام ارایه درخواست ، نرخ حق بیمه ١٢ درصد را انتخاب کنند ، از مزایای بازنشستگی و فوت بعد از بازنشستگی برخوردار می شوند .چنانچه نرخ ١٤ درصد را برگزینند ، از بازنشستگی و مستمری مربوط به فوت قبل و بعد از بازنشستگی برخوردار می شوند و در صورتی که نرخ حق بیمه ١٨ درصد را انتخاب کنند، از مزایای بازنشستگی ، مستمری مربوط به فوت قبل و بعد از بازنشستگی و هم چنین ازکارافتادگی (در صورت بروز حادثه یا بیماری و از دست دادن توانایی خود) برخوردار خواهند شد و حداقل مبلغ حق بیمه آن نیز در سال جاری حدود دو میلیون ریال خواهد بود .

     مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری کهگیلویه و بویراحمد نیز در این نشست گفت : با توجه به تغییر نوع زندگی و شرایط جوامع امروزی ، برای زنان نیازهای جدید ایجاد شده است و باید با توجه و در نظر گرفتن این نیازها ، اقدامات مورد نیاز انجام  و تمهیدات لازم اندیشیده شود .

     آذر صفایی نیا اظهار داشت : بسترسازی برای تعالی خانواده و تعالی اجتماعی از اولویت های حوزه امور بانوان است و ارتقای توانمندی زنان و رفع دغدغه های معیشتی و درمانی زنان ، به ویژه کسانی که از پوشش بیمه ای برخوردار نیستند ، در این زمینه بسیار مهم است .

     وی افزود : موضوع بیمه زنان خانه دار برای ما بسیار اهمیت دارد ، زیرا معتقدیم به عنوان یکی از حقوق شهروندی زنان به شمار می رود و باید اقدامات لازم از جمله اطلاع رسانی گسترده در این زمینه صورت گیرد . بنابراین انتظار داریم مشاوران امور بانوان در فرمانداری ها ، دستگاه های اجرایی ، رسانه ها و فعالان امر بانوان اقدامات لازم را به عمل آورند تا زمینه بهره مندی هرچه بیشتر بانوان از این طرح فراهم شود .

 

به صفحه اینستاگرام سازمان تامین اجتماعی بپیوندید
کلید واژه
 

ارسال نظر
۱۰۰
captcha